Ogólne informacje o uprawie
W ostatnich dziesięcioleciach znaczenie kukurydzy znacznie wzrosło w Europie. Oprócz tradycyjnego wykorzystania ziarna, który odbywa się w cieplejszym klimacie krajów południowych Europy, wykorzystanie kiszonki na północy Europy było głównym czynnikiem zwiększającym powierzchnię, np. w ciągu ostatnich dziesięciu lat powierzchnia areału kukurydzy wzrosła w Niemczech do 2,5 miliona ha a w Polsce do ok.1 miliona ha.
W Niemczech zdecydowana dominacja w kiszonce stanowi około 80% całkowitej powierzchni gruntów. Oprócz tradycyjnego stosowania jako pasza, jest on głównie używany jako surowiec do produkcji biogazu, a tym samym do wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Szczególnie w tym przypadku kluczowe znaczenie ma ekonomiczna produkcja kiszonki.
W regionach, w których kukurydza ma długą historię, np. produkcja ziarna w Europie Południowej, aby osiągnąć rozsądną wydajność - pełne spektrum chwastów, szkodników i chorób musi być kompleksowo kontrolowane. W przeciwieństwie do tego w północnych częściach Europy, gdzie dominuje produkcja kiszonki, to zwalczanie chwastów jest nadal głównym zadaniem, które musi być dobrze zarządzane i opłacalne (ale choroby takie jak Helminthosporium turcigum [HT] rozprzestrzeniają się także i w tych regionach i przypuszczalnie będą odgrywać istotną rolę w niedalekiej przyszłości.).
Walka o przestrzeń, światło, wodę i składniki odżywcze.
Wielkość plonu kukurydzy jest determinowana we wczesnych fazach rozwojowych kukurydzy:
- 1 liść - 7-12 dzień po siewie - pojawienie się wtórnego systemy korzeniowego
- 3 liść - 16-22 dni po siewie – w pełni rusza proces fotosyntezy
- 6 liść – 33-38 dni po siewie - początek tworzenia się wszystkich liści właściwych
Czysty start kukurydzy i rozwój bez konkurencji chwastów zapewnia maksymalny plon. Chwasty od wschodów kukurydzy stanowią dla niej silną konkurencję. Na skutek presji chwastów kukurydza wydłuża się nadmiernie i nie wytwarza prawidłowego systemu korzeniowego. Wynik - 10-15% mniejszy system korzeniowy kukurydzy. W fazie 5-6 liści nie jest już możliwe skompensowanie utraty potencjalnego plonu. W efekcie kukurydza wytwarza mniejsze kolby i jest bardziej podatna na wyleganie korzeniowe. Zatem ochrona przed chwastami w pierwszych 40 dniach po siewie decyduje o wielkości plonu!
Ochrona roślin
Pojedynczy zabieg kombinacji herbicydu doglebowego i nalistnego pozostaje podstawą większości zaleceń. Zabieg przedwschodowy jest teraz często zastępowany zabiegiem w okeresie wczesno-powschodowym, ponieważ tylko ten ostatni spełnia ogólny cel zintegrowanej ochrony roślin, który pozwala uniknąć zapobiegawczego stosowania środków chemicznych. Często zdarza się jednak, że podejście z dwoma aplikacjami byłoby lepsze pod względem skuteczności, a nawet bardziej opłacalne. Szczególnie, jeśli chwasty są w stadium zaawansowanego wzrostu (z powodu późniejszego siewu) lub są trudne do kontrolowania w ogóle, zaleca się stosowanie preparatu Roundup w okresie przedsiewnym lub przedwschodowym. W rzeczywistości umożliwia to również optymalizację dawek preparatów selektywnych stosowanych powschodowo.
Zalety stosowania Roundup’u
- Niezawodna kontrola trudnych do zwalczania chwastów i chwastów w zaawansowanym stadium wzrostu
- Elastyczny czas: przedsiewnie lub przedwschodowo
- Przedwschodowe zastosowanie jest lepsze w przypadku, gdy przygotowanie i siew powoduje znaczne przemieszczenie gleby. Zastosowanie przed wschodowo może być korzystniejsze w warunkach uproszczonej technologii uprawy.
- Krótkie odstępy między aplikacją a uprawą mechaniczną pozwalają na bezproblemową integrację Roundupu w wielu systemach uprawy
- Kompatybilność z herbicydami selektywnymi, np. s-metolachlor, pendimetalina, dimetenamid-p i petoksamid
- Opcjonalne oszczędności w programie powschodowego zwalczania chwastów
- Wprowadzenie dodatkowej substancji aktywnej w celu zapobiegania uodparniainu się chwastów
Dawki:
- przedsiewnie Roundup Flex 2,25 l/ha
- przedwschodowo Roundup Flex 1,5-2,25 l/ha
- przedsiewnie Roundup PowerMax 720: 1,0 - 2,5 kg/ha








