Przejdź do treści

Rewolucyjne usprawnienie prac ścierniskowych

 

Ściernisko

 

Podstawowe problemy decydujące o sukcesie i przyszłych zbiorach, które trzeba rozwiązać w wypadku uprawy ścierniska to efektywność działania, ograniczony czas oraz utrzymanie odpowiedniej jakości stanowiska.

Po pierwsze ekonomia

Zastosowanie skutecznych formulacji Roundupu pozwala na efektywne przygotowanie stanowiska pod jesienne siewy. Efektywne znaczy przy użyciu minimalnych nakładów a jednocześnie pozwalające na uzyskanie optymalnych efektów końcowych. W skrócie możemy powiedzieć, że dzięki zastosowaniu Roundupu mamy możliwość płytkiej i szybkiej uprawy ścierniska przy doskonałym zwalczeniu chwastów!

Rozwiązanie problemu ograniczonego czasu

Szybko działające formulacje glifosatu w preparacie. Roundup PowerMax 720, zapewniają błyskawiczne wchłanianie i pobieranie do korzeni chwastów. Pozwala to na szybką uprawę mechaniczną, nawet gdy nie widoczne są objawy działania. W wypadku samosiewów zbóż i rzepaku oraz chwastów jednorocznych jest to możliwe już po 2 dniach, natomiast gdy zwalczamy perz i inne chwasty wieloletnie po 5 dniach.

Rozwiązanie problemu utrzymania odpowiednie wilgotności gleby

Tu również pomocny jest glifosat i preparat Roundup PowerMax 720. Rozwój chwastów na ściernisku powoduje duże straty wody. Uprawa przesuszonej gleby jest niezwykle uciążliwa, a wschody na takim stanowisku są nierównomierne i opóźnione. Roundup blokuje parowanie chwastów, a wytworzony mulcz osłania glebę, dlatego nie należy czekać z zabiegiem do ostatniej chwili przed uprawą.

Przełamanie cyklu rozwoju patogenów

W przypadku siewu pszenicy po uprawie zbóż konieczne jest przerwanie tzw. „zielonego mostu”, czyli uniemożliwienie przedostawania się patagenów glebowych z korzeni samosiewów na korzenie kiełkującej nowej uprawy. Zastosowanie Roundupu skutecznie zniszczy korzenie zinfekowane patogenem i doprowadzi do przerwania jego cyklu rozwojowego.

Zwalczanie chwastów późną jesienią czy może na wiosnę?

Przeprowadzenie zabiegu jesienią nawet późną, gdy temperatury zbliżają się do 2°C jest działaniem i skuteczniejszym i tańszym niż wiosenna walka z chwastami szczególnie wieloletnimi.

 

Dlatego też warto wykorzystać chwile sprzyjającej, jesiennej pogody na jak najszybsze przeprowadzenie zabiegu preparatem, który działa w zakresie niskich temperatur, a skuteczność jego działania nie będzie obniżona, także w przypadku opadów deszczu występujących nawet po godzinie od wykonania oprysku.

Właśnie Roundup PowerMax 720 dobrze działa w tak niskich temperaturach - nawet do 2°C.

W przypadku bardzo późnego stosowania – pod koniec października lub nawet na początku listopada – okres uśpienia pąków może zmniejszyć skuteczność zwalczania chwastów wieloletnich, jednak uzyskane efekty i tak dadzą znaczne korzyści w porównaniu z wiosennym stosowaniem – kiedy musimy opóźnić siewy, aby odczekać na odrost chwastów przed zabiegiem, a w przypadku wiosennej suszy musimy się przygotować na znacznie słabszy odrost chwastów i znacznie gorszą skuteczność zabiegu - szczególnie na chwasty wieloletnie - nawet ok. 70% skuteczności w stosunku do jesiennego stosowania (perz, ostrożeń, powój itp.).

Jak stosować

Zebrać słomę. Przed planowanym zabiegiem nie wykonywać żadnych uprawek! W momencie zabiegu perz powinien osiągnąć wysokość 10-25 cm i wytworzyć co najmniej 3-4 w pełni wykształcone liście. Jednoroczne chwasty jednoliścienne powinny mieć co najmniej 5 cm wysokości a chwasty dwuliścienne powinny w pełni wykształcić dwa liście właściwe. Dawkę preparatu należy dostosować do występujących dominujących gatunków chwastów.

Dawkowanie

Ścierniska, po zbiorze roślin uprawnych, przed rozpoczęciem upraw pożniwnych. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,5 kg/ha. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,0 - 2,5 kg/ha. Termin stosowania: Środek stosować od połowy sierpnia do późnej jesieni na zielone, intensywnie rosnące chwasty. Zalecana ilość wody: 100-300 l/ha.

Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.

Na skuteczność Roundup PowerMax 720 mogą wpływać zarówno warunki atmosferyczne, jak i stadium rozwoju danych chwastów w momencie zastosowania środka. W celu zapewnienia optymalnego rezultatu, przed każdym użyciem czytajcie etykietę na opakowaniu.

Uwaga: Po zbiorze rośliny uprawnej, a przed zastosowaniem środka, nie wykonywać żadnych zabiegów mechanicznych.

Preparat Roundup PowerMax 720 można stosować również po siewie, ale jeszcze przed wschodami pszenicy, rzepaku i innych roślin uprawnych. Jest to zarejestrowana i bezpieczna metoda zwalczania wszystkich skiełkowanych chwastów.

Siew w optymalnym terminie, w nieprzesuszoną, pozbawioną chwastów i patogenów glebę najskuteczniej zapewni preparat Roundup PowerMax 720. W tym krytycznym okresie nie warto stosować preparatów słabych i kiepskiej jakości. Należy postawić na szybko działający i markowy produkt!

 

 

Nasze produkty stanowią idealne narzędzie w walce z chwastami na polach uprawnych, w sadach, szkółkach leśnych, użytkach zielonych czy terenach przemysłowych.
Roundup jest tylko jeden!

Gdzie kupić?